Spoločenstvo
kresťanského
života

„Rok korunuješ, Pane, svojou dobrotou“ – spoločný Silvester 2023 a privítanie nového roka

Záverečné dni minulého roku 2023 a prvý deň nového roku 2024 sa naše spoločenstvo CVX stretlo na Trlenskej chate pri Panne Márii Snežnej, kde sme mali možnosť individuálne reflektovať uplynulý rok, s humorom a dobrou náladou prežiť záver roka a v tichu pred Sviatosťou Oltárnou prežiť prvé minúty nového roka.

Počas takmer štvordňového predĺženého víkendu nás sprevádzal náš ekleziálny asistent Jakub Garčár SJ a spolu s ním aj pátri Vlastimil Dufka SJ a Jaroslav Mudroň SJ. Ďakujeme im za ich službu, povzbudenia a rozhovory.

Po príchode a ubytovaní sa v prvý večer spoločného víkendu sme sa navzájom zoznámili, slávili spoločnú sv. omšu a pokračovali v neformálnych rozhovoroch.

Nasledujúci deň sme po ranných chválach a raňajkách vyrazili na prechádzku do neďalekého Vlkolínca. Časť z nás využila moderovanú prehliadku tejto osady zapísanej v Zozname Svetového dedičstva UNESCO a časť sa len tak túlala a obdivovala historické chalúpky.

Prekvapivým a veľmi milým zážitkom bolo pre nás stretnutie dvoch rodín, dvoch sestier pochádzajúcich z Vlkolínca, ktoré spoznali našich pátrov a pozvali nás na čaj a koláčik.

Mali sme tak jedinečnú možnosť nielen obdivovať nádherne zrekonštruované bývalé humno a pôvodný rodičovský dom, v ktorom tieto dve sestry vyrastali, ale vypočuť si aj príbeh a svedectvo o p. Pavlovi Horskom SJ.

Inak ako „ujo Palko“ mu tieto dve dámy nepovedali, spomínali ako im tento páter pomáhal aj v každodennom živote, opravoval rádiá a bol im nablízku. Ak by ste si chceli prečítať viac o tomto skromnom a charizmatickom pátrovi, odporúčame vám knihu Homílie na nedele a sviatky cyklus B z vydavateľstva Dobrá kniha.

Sobotný večer sa časť z nás vybrala navštíviť kúpele Lúčky a oddýchnuť si vo wellness centre. Ďalší z nás sa spoznávali a zabávali pri spoločenských hrách.

Posledný deň roka sme dopoludnie trávili najprv v tichu, individuálnou reflexiou ku ktorej sme dostali aj impulz od nášho ekleziálneho asistenta Jakuba Garčára SJ a následne sme v menších skupinkách zdieľali to, čo v nás rezonovalo. Popoludnie sa naopak nieslo v čulom ruchu. Osobné voľno sme využili na relax, spánok či prechádzku a potom sme sa rozdelili do skupiniek, ktoré pripravovali slávnostný silvestrovský večer.

A aké to bolo očami účastníkov? O svoje dojmy sa podelili dievčatá druháčka Adriana a prváčka Zuzka.

„V roku 2022 som zažila prvý krát Silvester s CVX. Priznám sa, že ma prekvapil čas silencia 😀, čakala som párty 😀. Ale keďže som prišla neskôr, nestihla som ho (našťastie haha).

Druhýkrát som už bola pripravená, že niečo také bude, ale paradoxne som sa na túto chvíľku tešila. Bol to krátky čas doobeda, kedy sme si mali zrekapitulovať náš rok, všímať si najmä momenty vďačnosti a potom aj udalosti, ktoré by sme chceli zmeniť, reagovať v nich inak.

Zistila som, že mi to prinieslo pokoj a tichú úprimnú radosť. Po impulze od nášho kňaza Jakuba som si uvedomila, že sa nemusím k svojim chybám a zlyhaniam vracať s výčitkou ale s pokojnou rozvahou a možnosťou urobiť veci inak.

Samozrejme sme mali čas pozrieť si blízky Vlkolínec, večer bola aj párty, hudba, šampanské… Som vďačná za tento čas, zmestilo sa tam všetko, to duchovné aj to ľudské. Na záver som si uvedomila akých krásnych ľudí som stretla. Veľa úsmevov, veľa smiechu, veľa inšpiratívnych myšlienok, iné pohľady. Bol to pekný čas.“

/Adriana Dedinská, 2. ročník CVX Bratislava/

„Vraj, ak človek dôveruje inému človeku, nemá potrebu pýtať sa, aký je cieľ cesty. Pretože vie, že je to dobré. Sama sa čudujem, odkiaľ sa vo mne toľko dôvery zobralo, že som sa na Silvester v spoločenstve CVX vybrala. Totižto, e-mail s podrobnosťami a inštrukciami pred akciou mi prišiel do spamu a ja som vlastne netušila, kam vôbec idem a čo ma čaká. Keď sa na to pozriem teraz, naozaj som dôverovala, že nech je program akýkoľvek, bude to môj čas na konci roka s Pánom a ktovie-akými ľuďmi. Potrebovala som takýto čas spomalenia a duchovného naplnenia pre reflektovanie uplynulého roka, pretože aj keď bol náročný, bol krásny. 😊

Do tohto času vďačnosti však prišla naliehavá výzva: „Nemilujte tento svet!“ (1Jn 2,15). Počkať, že čo? Veď sa práve zamýšľam, kde všade som bola, čo všetko som zažila, ako prišli prekážky, ktoré som niektoré ľahšie, iné menej ľahko, ale zvládla. Zamýšľam sa nad tým, čo všetko mi tento svet ponúkol, a ja to mám nemilovať? Čítanie daného dňa mi však ponúka aj príklad: prorokyňu Annu, ktorá slúžila pôstom a modlitbami. No zas, akože odtiaľ potiaľ. Ako to vlastne teda je? Vo formácii som len krátko, sotva dva mesiace, ale prišiel mi na rozum Princíp a fundament sv. Ignáca. Hovorí, že máme byť indiferentnými. Nevoliť si radšej niečo pred niečím iným, ale všetko aj pozemské dobrá nám majú slúžiť tak, aby nás držali v blízkosti nášho Pána.

Aj keď som na začiatku nevedela, o čom Silvester bude, cítila som sa v tejto spoločnosti, do veľkej miery pre mňa neznámych ľudí, prijato a súčasťou. Aj so všetkými humornými situáciami aj so všetkými netrafenými tónmi na klavíri pri sprevádzaní svätej omše. Na prechádzkach som lepšie spoznala ľudí, ale úplne najlepšie pri spoločenských hrách! Tešilo ma aj silencium, aj vzájomné zdieľanie a úžasná nočná adorácia. Veď počas prvých minút nového roka sme sa pozerali priamo na Neho a dostali sme požehnanie Sviatosťou Oltárnou. 

Nebolo to síce 40 dní ako u Panny Márie po narodení Ježiša. Boli to necelé 4 dni, ale aj pre mňa, tak ako u nej, to bol taký “bonding“ so spoločenstvom. Ja ako malé dieťa v prvom ročníku formácie som nadviazala puto so spoločenstvom CVX.  A tak si z tejto akcie odnášam množstvo milých zážitkov, duchovných impulzov a najviac to, že ak človek (ja) dôveruje iným ľuďom (CVX) nemá potrebu pýtať sa, aký je cieľ cesty.

Nech aj nad vami rozžiaruje Pán svoju tvár tak, ako nad nami na Silvestrovskej chate.“

/Zuzana Molčanová, 1. ročník CVX Bratislava/

Fotky: Katarína Filipová, Zuzana Molčanová a ďalší účastníci a účastníčky chaty