Prežil som veľa Veľkých nocí, ale slávenie Zmŕtvychvstania na Trlenskej je niečo neobvyklé. Nepamätám si tie predošlé prežité, no dobre si uvedomujem, čo a s kým tu slávim.

Stretávame sa opäť po roku na jezuitskej chate v Trlenskej doline. Sú tu aj cudzí ľudia, ktorým hovorím niečo, čo sotva poviem najlepšiemu priateľovi. Keď sa skončí slávenie, až vtedy sa cítim cudzo.

Obradmi, uvažovaním nad nimi a nad témami som sa ocitol veľmi blízko počiatku pred 2000 rokmi, keď prví kresťania začali chápať veľký význam noci Zmŕtvychvstania pre ich život. Je to aj čas pripomenúť si prvé vanutie Božieho Ducha tam pred 2000 rokmi a tu v mojom živote. Je to čas vymaniť sa z kolobehu života podľa iných, ktorí nám hovoria, že nie je život po živote.

Pýtam sa tu, čo znamená byť kresťanom? Dostavujú sa mi odpovede – nájdený vstáva a ide hľadať, vstáva z bezpečia rodinných a pracovných vzťahov, vynakladá námahu, odfúkne svoj piesoček, zahryzne si do jazyka, zaprie v sebe človeka hodnotiaceho ziskom, hľadá známky živého Ježiša v druhom, nakoniec však dostáva za námahu 10 aj 30 násobne viac. Ak niečo hýbe zmyslom ľudského bytia k Ježišovi, tak je to aj Veľká noc na Trlenskej.

DSCN8865

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Stoličný, CVX Piešťany